راهنمای خرید سایبان کولر آبی و نکات مهم در انتخاب آن

راهنمای خرید سایبان کولر آبی و نکات مهم در انتخاب آن

خرید سایبان کولر آبی از آن محصولاتی است که قیمت چندان بالایی ندارد، اما به شدت می‌تواند در تجربه‌ی بهینه‌تر شما از کولر برای خنکی بیشتر محیط و البته مصرف انرژی شما تاثیر بگذارد. به طور کلی با نصب سایبان بر روی کولر از تابش مستقیم نور خورشید بر بدنه‌ی دستگاه جلوگیری می‌شود، به همین دلیل آب کولر دیرتر تبخیر می‌شود.

جالب است بدانید با نصب سایبانی مناسب بر روی کولر آبی می‌توانید تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. همچنین هنگامی که تابش مستقیم نور خورشید در کار نباشد باد کولر خنک‌تر می‌شود. در چنین حالتی نیاز به کار کشیدن از دستگاه در حالت دور تند نیست و می‌توانید تا ۵۰ درصد در مصرف برق خود صرفه‌جویی کنید. حال با این مقدمه‌ی کوتاه در مورد اهمیت استفاده از سایبان کولر، به سراغ ارائه‌ی نکات مهم در خرید این کالا می‌رویم، تا مجبور نباشید که هر سال سایبانی جدید خریداری کنید.

آشنایی با انواع سایبان کولر آبی

همچون هر وسیله‌ی دیگری سایبان‌های کولر هم دارای انواع مختلفی از مدل‌ها هستند که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود هر یک از آن‌ها را انتخاب و خریداری کنید.

سایبان فول کاور

این دسته از محصولات برای مناطقی با تابش مستقیم نور مناسب هستند. درواقع در مناطقی از کشور که نور خورشید بر تمام سطوح و اطراف کولر آبی می‌تابد، پوشاندن تنها یک بخش دستگاه که معمولا سقف است، چندان حرکت بهینه‌ای نیست. لازم به ذکر است که مدل‌های فول کاور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمام کولر را می‌پوشاند و مانع از ورود هوا (هر نوع گرد و خاک) به داخل آن می‌شود. بنابراین اگر کولر شما در شرایطی است که در کل روز آفتاب به طور مستقیم به آن می‌تابد، حتماً باید از یک مدل فول کاور استفاده کنید. این محصول نصب آسانی دارد و شما به راحتی می‌توانید این کار را بدون کمک یک متخصص سرویس کولر انجام دهید.

سایبان کولر آبی از نوع سقفی

5 نکته که قبل از خرید سایبان کولر آبی باید به آن توجه کنید

همانطور که از نام این نوع کالا کاملا مشخص است، این محصول قابلیت پوشاندن و کاور کردن سقف دستگاه آبی شما را دارد. اگر کولر شما در موقعیت و جایی است که دور تا دور آن توسط دیوارها و ساختمان‌ها احاطه شده است و فقط به سقف آن آفتاب می‌تابد، سایه‌بان سقفی می‌تواند انتخاب خوبی برای خرید باشد. بنابراین در چنین حالتی دیگر نیاز به پرداخت هزینه بیشتر برای سایه‌بان فول کاور ندارید و می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای کم‌تر گزینه‌ای سقفی را انتخاب و روی کولر آبی نصب کنید. این نوع سایه‌بان مانند یک چتر عمل می‌کند و با نصبی آسان فقط سقف کولر را پوشش می‌دهد.

جالب است بدانید که سایبان‌هایی از نوع فویلی نه تنها سطح کولر را می‌پوشاند و مانع از ورود هوا و گرد و خاک می‌شوند، بلکه عایق حرارت و گرما هم هستند.

سایبان‌های فویلی

جالب است بدانید که این مدل سایه‌بان نه تنها سطح کولر را می‌پوشاند و مانع از ورود هوا می‌شود، بلکه عایق حرارت و گرما هم است. درواقع سایه‌بان فویلی بازده کولر آبی را تا بالاترین حد ممکن بالا می‌برد و همین امر هم باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و برق می‌شود.

۵ نکته که قبل از خرید سایبان کولر آبی باید به آن توجه کنید

سایبان کولر آبی

مزایای استفاده از سایبان برای کولر تنها در صرفه‌جویی در آب و برق خلاصه نمی‌شود بلکه چنین وسیله‌ای می‌تواند باعث تولید باد خنک شود و راندمان کولر آبی را تا ۲۰ درصد افزایش دهد. از طرفی جالب توجه است اگر بدانید که با توجه به مشکل بحران آب با نصب این وسیله‌ی ساده به راحتی می‌توانید تا ۲۰۰۰ لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی کنید و علاوه بر پرداخت هزینه کمتر به بحران آب هم کمک بزرگی کرده باشید. حال با در نظر گرفتن این مزایای قابل توجه فاکتورهای مهم در انتخاب سایبان را با هم مرور می‌کنیم.

۱. جنس سایبان کولر

با توجه به کاربردهایی که برای سایبان کولر مطرح کردیم بهتر است محصولی که انتخاب می‌کنید از نوع ضخیم باشد تا بتواند طول عمر بیشتری داشته باشد و هم چنین بهتر از کولر شما محافظت کند. از طرفی در کنار ضخامت مناسب سایبان باید بتواند درزهایی ورودی کانال کولر که دستگاه را به کانال متصل می‌کند را به خوبی پوشش دهد و مانع از خروج خنکی کولر شود. در کنار این مشخصه‌ها بد نیست کالای انتخابی ضد آب هم باشد، زیرا این وسیله کاربرد زمستانی هم دارد و از ورود آب باران به درون کولر جلوگیری می‌کند. در این میان برخی سایبان‌های بازار حصیری هستند، که اگرچه وزن سبکی دارند و می‌توانند به خوبی هوا را از خود عبور دهند ولی نمی‌توانند از کولر در مقابل برف و باران محافظت کنند. بنابراین توصیه می‌شود که از این مدل‌ها در شهرهای کویری و کم باران استفاده شود. با توجه به این نکات انتخاب سایبانی از جنس برزنت یا کارتون پلاست می‌تواند رویه‌‌ای صحیح در خرید این کالا تلقی شود.

۲. توجه به برند کالا

تجربه ثابت کرده است تا زمانی که یک کالای باکیفیت و شناخته شده وجود دارد نباید به سراغ برندهای ناشناخته بازار بروید زیرا از کیفیت لازم برخوردار نیستند و با خرید این محصولات وقت و هزینه خود را هدر می‌دهید. در همین راستا انتخاب سایبان باکیفیت برای کولر آبی هم از این قاعده مستثنی نیست و برندهایی همچون سایبان کولر سان شید، صافدم، آوین، آلفا، سایبان کولر فول کاور و سایا توانسته‌اند تا حد زیادی رضایت مشتریان را جلب کنند.

۳. انتخاب سایبان بر اساس سایز کولر آبی

همانطور که می‌دانید کولر آبی‌ها دارای سایزهای مختلفی هستند که محبوب‌ترین آن‌ها ۳۵۰۰، ۵۵۰۰ و ۶۵۰۰ تا هفت هزار است که تفاوت اصلی تمام مدل‌ها در اندازه‌ی کولر و قدرت موتور آن خلاصه می‌شود. به همین دلیل هم سایبانی که خریداری می‌کنید باید نه بزرگ‌تر و نه کوچک‌تر از اندازه‌ی کولر باشد. چرا که در چنین حالتی مطمئنا در نصب سایبان بر روی کولر مشکل پیدا خواهید کرد.

۴. نوع نصب سایبان کولر

راحتی در نصب سایبان یکی از فاکتورهای مهم در خرید این دسته از محصولات است، چرا که برای نصب برخی سایبان‌ها شما باید بدنه‌ی دستگاه سرمایشی را با دریل سوراخ کنید حتی برخی مدل‌ها نیاز به جوشکاری دارند. بنابراین نیاز است که در زمان خرید به سمت بی‌دردسر‌ترین مدل‌ها بروید که که خود به راحتی می‌توانید آن‌ها را نصب کنید.

۵. به مدل سایبان با توجه محل قرارگیری کولر توجه کنید

همانطور که قبلا هم اشاره شد، در مناطقی از کشور که نور خورشید بر تمام سطوح و اطراف کولر آبی می‌تابد، پوشاندن تنها یک بخش دستگاه که معمولا سقف است، چندان کار عاقلانه‌ای نیست، بنابراین در چنین حالتی لازم است که از مدل‌های فول کاور استفاده کنید. از طرفی اگر کولر شما از طریق دیواره‌های پشت بام به شکل کامل پوشیده شده است، مدل‌های سایبان سقفی می‌تواند برای شما مفید باشد. همچنین مدل‌های حصیری این کالا در مناطق گرم و خشک با میزان بارندگی کم کاربردی است.

اصول نگهداری از سایبان کولر

آشنایی با انواع سایبان کولر آبی

به منظور افزایش طول عمر سایبان کولر لازم است که همواره سایبان را پس از پایان تابستان باز کنید و به منزل ببرید و سال بعد دوباره روی کولر آبی نصب کنید. طبیعتا این کار سبب افزایش طول عمر محصول می‌شود. در کنار این نکته به یاد داشته باشید که در زمان نصب آن، سایبان را به خوبی و محکم در جای خود نصب کنید، اگر تخصص لازم در این زمینه را ندارید این کار را به یک سرویس کار کولر واگذار کنید، زیرا در صورت نصب نادرست با اولین باد کنده می‌شود. همچنین سایبان را طوری نصب کنید که آب روی آن جمع نشود و در صورت بارندگی تمام آب روی سایبان روی زمین خالی شود، چرا که آب، این کالا را می‌پوساند و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. به طور خلاصه موارد مطرح شده به شکل لیستی در ادامه باز گو می‌شود.

  • پس از پایان تابستان، سایبان را باز کنید و به داخل خانه بیاورید.
  • سایبان را در محل نصب به شکل محکم پیاده کنید تا با بادهای شدید جابه‌جا نشود. همچنین از سنگ و چوب برای نگهداری از آن استفاده نکنید.
  • سایبان را به شکلی نصب کنید که پس از بارش باران آب روی آن جمع نشود و باعث پوسیدگی آن نشود.