غذاسازها؛ کاربرد و بهترین‌ها

غذاسازها؛ کاربرد و بهترین‌ها

غذاساز ، یک دستگاه آشپزخانه است که برای تسهیل کارهای تکراری در تهیه غذا استفاده می شود

 

 

شرحی بر غذاساز

غذاساز، یک دستگاه آشپزخانه است که برای تسهیل کارهای تکراری در تهیه غذا استفاده می شود. امروز، این اصطلاح تقریبا همیشه به یک دستگاه موتور الکتریکی محور اشاره دارد ، اگر چه باز هم دستگاه های دستی موجود است که به عنوان غذاساز مورد استفاده قرار میگیرد .

غذاسازها در طرح های مختلف مشابه به بلندر کار میکند . تفاوت اصلی این است که به جای تیغه های ثابت از پردازنده های مواد غذایی و تیغه های قابل تعویض و دیسک (پیوست) استفاده می کنند . همچنین کاسه آنها بزرگ تر و کم ارتفاع تر است، که شکل مناسبتری برای غذاهای جامد یا نیمه جامد که معمولا در یک پروسه غذایی به کار می آید است . به طور معمول ، در عملکرد غذاساز ، بر خلاف یک مخلوط کن نیاز به مایع نیس، تا به یک مقدار مشخصی از مایع برای حرکت ذرات در اطراف تیغه دارد.

 

تاریخچه غذاساز

یکی از اولین غذاسازهای الکتریکی Starmix بود که توسط شرکت Electrostar آلمان در سال 1946 معرفی شد . گرچه در ابتدا یک مخلوط کن ساده بود، ولی لوازم جانبی متعددی در دسترس بود، از جمله خردکن های متنوع برای برش نان، مخلوط کن و کاسه بستنی ساز . در زمانی که موتورهای الکتریکی گران قیمت بودند، آنها همچنین پیکولو را توسعه دادند ، در حالی که موتور غذاساز می تواند یک جارو برقی را به حرت دربیاورد . در دهه 1960، Albrecht von Goertz غذاساز Starmix MX3  vh طراحی کرد. اگر چه این شرکت به عنوان Starmix در سال 1968 به دنبال موفقیت غذاساز ها به نام Starmix بازنگری شد، آنها بعد ها بر روی جارو برقی و دست خشک کن های الکتریکی متمرکز شدند و آخرین مخلوط کننده در سال 2000 تولید شد. در کشور فرانسه مفهوم یک دستگاه غذاساز زمانی شروع شد که یک فروشنده شرکت پذیرایی، پیر وردون، زمان زیادی از وقت خود را صرف خرد کردن برای مشتریان میکرد . او یک راه حل ساده اما موثر( یک کاسه با تیغه چرخشی به همراه پایه ) را تولید کرد. در سال 1960، این شرکت به ربات کوپ تبدیل شد، شرکتی که برای تولید “غذاساز” برای صنعت غذا تاسیس شد. در اواخر دهه 1960، یک غذاساز تجاری که توسط یک موتور القایی تجاری قدرتمند  تولید می شد، به بازار ارائه شد. . غذاساز مغناطیسی ربات کوپ در سال 1974 از فرانسه در انگلیس وارد شد و از مدل 1800 شروع شد. سپس یک شرکت انگلیس Kenwood Limited در سال 1979 اولین پردازنده ی غذای Kenwood خود را تولید کرد. کارل Sontheimer  همان غذاساز Magimix 1800 غذاسازی را به آمریکای شمالی در سال 1973 تحت نام Cuisinart معرفی کرد و به عنوان اولین غذاساز خانگی در امریکا معرفی شده است . Sontheimer قراردادی با تولید کننده ژاپنی برای تولید مدل های جدید در سال 1977 برقرار کرد تا بلافاصله در سال 1980، زمانی که قراردادش با ربات کوپه منقضی شد، خود را به غذاساز ژاپنی تبدیل کند.

 

کاربردهای غذاساز

غذاساز های آشپزخانه به طور معمول دارای چندین کاربرد هستند، بسته به محل و نوع استفاده یا تیغه.

 این کاربردها به طور معمول عبارتند از:

خرد کن / خرد کن سبزیجات

کاربرد های سنگزنی مانند آجیل، دانه (مانند ادویه جات)، گوشت یا میوه خشک

له کردن یا مخلوط کردن کردن پنیر یا سبزیجات

پوره زن

مخلوط کردن و خمیر زن

 

طراحی و عملیات غذاساز

پایه اصلی این دستگاه غذاساز یک موتور است که یک شفت عمودی را به حرکت در می آورد . یک کاسه، معمولا از جنس پلاستیک شفاف ساخته شده و در اطراف شفت قرار دارد. تیغه برش را می توان به شفت متصل کرد

اینها برای کارکرد در نزدیکی قسمت پایین کاسه  مناسب هستند تا در نزدیکی قسمت پایین کاسه عمل کنند. دیسک های برش را می توان به جای آن متصل کرد. این چرخش در بالای کاسه قرار دارد. سپس یک درب با “لوله تغذیه” بر روی کاسه نصب می شود.

لوله تغذیه مواد تشکیل دهنده را می توان در حالی که خرد کردن، سنگ زنی یا ریختن آن اضافه می شود. این همچنین به عنوان یک چیپس سازهم عمل می کند که از طریق آن اقلام به منظور برش دیسک معرفی می شوند. برای حفاظت از انگشتان کاربر “هلر” ارائه شده است که اندازه آن از طریق لوله تغذیه اسلاید قابل تنظیم است .

تقریبا تمام غذاساز های مدرن دارای وسایل ایمنی هستند که مانع حرکت موتور می شود اگر کاسه و پایه به درستی به پایه وصل نشده باشد یا اگر درب به کاسه درست وصل نشده باشد ، ایمنی کاربر حفظ شود . 

 

جزئیات غذاساز 

 

غذاسازها دستگاه های برقی هستند که در آشپزخانه برای سهولت کار کاربر مورد استفاده قرار میگیرد . 

این دستگاه از قطعات مختلفی تشکیل شده است که برای نظافت آسان قابل جدا شدن میباشد .

این دستگاه ها معمولا دارای چند دستگاه مختلف ، از جمله موارد زیر میباشد :

1.   آبمیوه گیری 

دستگاهی است برای گرفتن آب انواع سبزیجات و سیفی جات و میوه

2.   مخلوط کن

دستگاهی است برای مخلوط کردن انواع موارد نختلفمورد استفاده مانند شیرموز

3.   خردکن

دستگاهی است برای خرد کردن گوجه ، پیاز و …

4.   آسیاب

دستگاهی است برای آسیاب گردو ، بادام و انوع خشکبار و قهوه

5.   رنده

دستگاهی است برای رنده کردن خیار ، گوجه و آماده سازی سالاد

6.   همزن

دستگاهی است برای هم زدن تخم مرغ و مواد کیک

7.   پوره کن

دستگاهی است برای پوره کردن سیب زمینی