۲۰ کاری که باعث کوتاه شدن عمر ماشین ظرفشویی می‌شوند

۲۰ کاری که باعث کوتاه شدن عمر ماشین ظرفشویی می‌شوند

کوتاه شدن عمر ماشین ظرفشویی

در صورتی که واقعا از شستن ظرف‌ها با دست لذت نمی‌برید، باید از یک سری اشتباهات مربوط به ماشین ظرفشویی اجتناب کنید تا عمر آن کوتاه نشود. در این مطلب به بررسی اشتباهات رایج مربوط به ماشین ظرفشویی پرداخته‌ایم.

۱. تمیز نکردن ظرف‌ها پیش از قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرفشویی

به تبلیغاتی که در آن‌ها نشان می‌دهد ماشین ظرفشویی کل غذاها را از روی ظروف تمیز می‌کند توجه نکنید. باقی‌مانده‌های غذا روی ظروف می‌توانند باعث خراب شدن قسمت‌های متحرک دستگاه شده و در شکاف‌های آن گیر کنند. آب کشیدن ظرف‌ها قبل از قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرفشویی می‌تواند از رخدادن این اتفاق جلوگیری کرده و باعث عملکرد بهتر دستگاه برای مدت طولانی‌تر شود. البته برای اینکه پودر شوینده به درستی کار کند باید کمی باقی‌مانده‌ی غذا روی ظرف‌ها باقی بگذارید.

۲. استفاده‌ی نامناسب از در دستگاه

اجازه ندهید که کودکانتان روی در دستگاه بنشینند. ممکن است این نکته واضح به نظر برسد اما چیزی است که اغلب در میان ماشین ظرفشویی‌هایی که از طریق درشان آسیب دیده‌اند دیده می‌شود.

۳. استفاده‌ی بیش از اندازه از پودر شوینده

استفاده ی بیش از حد از پودر شوینده

استفاده‌ی بیش از اندازه از پودر شوینده باعث تشکیل باقی‌مانده در پمپ‌های شوینده و آبکشی می‌شود. این قانون مهم در مورد ماشین لباسشویی هم وجود دارد.

۴. قرار دادن ظروف خیلی کم در ماشین ظرفشویی

همیشه از اینکه ماشین ظرفشویی‌تان پر باشد اطمینان حاصل کنید. این کار نه تنها باعث صرفه‌جویی در آب و برق می‌شود بلکه تعداد دفعات استفاده از دستگاه را کمتر ساخته و عمر ماشین را افزایش می‌دهد.

۵. فراموش کردن جایگزینی شلنگ

عوض کردن شلنگ ورودی/خروجی هر پنج سال یک‌بار باعث جلوگیری از تشکیل کلسیم می‌شود. شما می‌توانید خودتان این شلنگ‌ها را عوض کنید یا در صورت عدم اطمینان از یک فرد حرفه‌ای به این منظور کمک بگیرید.

۶. استفاده از آب سخت

کیفیت آب ممکن است دست شما نباشد و به محل زندگیتان بستگی داشته باشد اما آب سخت لایه‌های معدنی را درون ماشین ظرفشویی و لوله‌های آن ایجاد می‌کند. خوشبختانه روش‌های بسیاری برای نرم کردن آب با سختی‌گیر آب، فیلترهای آب یا واحدهای نرم‌کننده‌ی آب وجود دارند که هدف آن‌ها بهبود کارایی کلی دستگاه، جلوگیری از آسیب دیدن اجزاء و افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی است.

۷. عدم انجام بررسی منظم دستگاه

در صورتی که ماشین ظرفشویی مشکلی داشت حتما با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. تعمیرکار متخصص باید دریچه‌های شل، آسیب‌دیده، مشکلات وان یا درب‌ها را بررسی کند که ممکن است منجر به چکه، نشتی و حتی بدتر از آن، آسیب‌های قابل توجه آب شود. کمک حرفه‌ای باعث می‌شود تعمیرکاران عملکرد موثری داشته باشند و در طولانی مدت دیگر نیازی به هزینه‌های تعمیر و جایگزینی نداشته باشید.

۸. قرار دادن اشیاء تیز در قفسه‌ها

قرار دادن اشیاء تیز در قفسه‌ها

چاقوها را در سبد مخصوص قرار دهید. لبه‌های تیز پوشش پلاستیکی فلز طبقات را خراش می‌دهد. بدون این محافظ پلاستیکی فلز طبقات شروع به زنگ زدن کرده و دستگاه شروع به خراب شدن می‌کند. کارشناسان معتقدند این روش شیوه‌ی مناسب برای قرار دادن ظروف پخت و پز در ماشین ظرفشویی است.

۹. رها کردن لیوان شکسته در پایین ماشین ظرفشویی

ممکن است گاهی اوقات برخی ظروف در ماشین ظرفشویی بشکنند. اما در برخی مواقع افراد متوجه نمی‌شوند که داخل دستگاه شیشه وجود دارد. قطعات شیشه بسته به اندازه می‌توانند از فیلتر ماشین لباسشویی عبور کرده، به پمپ تخلیه راه پیدا کرده و آسیب واقعی ایجاد کنند.

۱۰. پر کردن بیش از حد دستگاه

در صورتی که بیش از اندازه ظرف در دستگاه قرار دهید احتمال داغ شدن بیش از حد دستگاه افزایش می‌یابد. بسیاری از اجزای داخلی یک قطعه‌ی ایمنی برای محافظت در برابر داغ شدن بیش از حد دارند اما با پر کردن بیش از حد ماشین ظرفشویی این قطعات کارشان دشوارتر شده و احتمال سوختن یکی از اجزا بالا می‌رود.

۱۱. فراموش کردن تخلیه‌ی فیلتر دستگاه

ذرات اضافی غذا که پس از شست‌وشوی اولیه از ظروف جدا نمی‌شوند در فیلتر ماشین ظرفشویی جمع می‌شوند. برای جلوگیری از ایجاد گرفتگی توصیه می‌شود هفته‌ای یکبار فیلتر دستگاه که در پایین آن قرار دارد را تمیز کنید.

۱۲. قرار دادن جاشمعی در ماشین ظرفشویی بدون درآوردن موم ذوب شده‌ی آن

برخی افراد اغلب جاشمعی‌ها را بدون خارج کردن موم ذوب شده‌ی آن‌ها در ماشین ظرفشویی قرار می‌دهند. موم می‌تواند باعث ایجاد بقایایی شود که اگر تمیز نشوند پمپ‌های شست‌وشو و تخلیه را به مرور زمان مسدود می‌کنند.

۱۳. استفاده از دستگاه برای شستن زباله‌های غیر غذایی

استفاده از دستگاه برای شستن زباله‌های غیر غذایی

مواردی که با خاک، شن، روغن ماشین و تراشه‌ی فلزات کثیف شده‌اند را نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. سیستم قدرتمند و مستحکم است اما در صورتی که آلودگی‌های بسیاری وارد ماشین ظرفشویی شود این ذرات ظریف ممکن است به مسیرهای قفسه و عملکرد داخلی سیستم وارد شوند. بنابراین بهتر است ظروف گردش و پیک نیک را قبل از قرار دادن در دستگاه آب بکشید.

۱۴. نشستن خود ماشین ظرفشویی

شما قطعا می‌دانید که باید از مایع ماشین ظرفشویی برای شستن ظرف‌ها استفاده کنید اما برای تمیز کردن خود ماشین ظرفشویی چطور؟ توصیه می‌شود هر سه تا شش ماه برای پاک کردن رسوبات کلسیم دستگاه را روی دور خالی روشن کنید. این کار از گرفتگی بازو آبپاش جلوگیری می‌کند بنابراین نیازی به نگرانی درباره‌ی تعمیر پیش از موعد آن نیست. روشن کردن دستگاه یک بار در ماه با سرکه‌ی سفید به جای مایع شوینده همچنین باعث عملکرد موثر دستگاه شده بوی بد آن را از بین می‌برد.

۱۵.‌ استفاده از محصولات ارزان قیمت ماشین ظرفشویی

صرفه‌جویی در خرید صابون‌های ماشین ظرفشویی، محصولات چربی‌زدا یا مواد شوینده می‌تواند در بلند مدت باعث ایجاد هزینه شود. بهترین قانون این است که تنها از محصولات با کیفیت برای تمیز کردن درون دستگاه استفاده کنید. سعی کنید محصولاتی را تهیه کنید که برچسب شوینده دارند. ذرات موجود در پودرهای تمیز کننده می‌تواند سطح داخلی دستگاه را خراش انداخته و منجر به گرفتگی و چکه شود.